UrbanRebel

DarkRebel

03.09.2023

Štúdia CUPRA DarkRebel má svetovú premiéru v predvečer výstavy IAA Mobilty v Mníchove

  • Štúdia CUPRA DarkRebel bola odhalená na podujatí pre zástupcov médií Volkswagen Group Night pred svojim verejným debutom v expozícii CUPRA IAA Open Space v Mníchove

  • CUPRA DarkRebel predstavuje maximálnu provokáciu dizajnu CUPRA, vytvoreného v spolupráci s komunitou fanúšikov s využitím virtuálneho nástroja Hyper Configurator

  • Športové kombi shooting brake s elektrickým pohonom plynulo kombinuje fyzický a virtuálny svet a predstavuje ultimatívnu interpretáciu DNA značky CUPRA

    Mníchov, 03/09/2023 - Štúdia CUPRA DarkRebel, vytvorená s veľkou vášňou ako dizajnová provokácia, bola odhalená. Je to športový automobil, ktorý posúva hranice dizajnu, výkonnosti a dokonca aj spôsobu navrhovania vozidla pre nové generácie v budúcnosti. Predstavuje fyzické vyjadrenie prvého automobilu, kompletne vytvoreného vo virtuálnom priestore značky CUPRA pre budúcu generáciu vodičov.

    Dizajn štúdie CUPRA DarkRebel ovplyvnilo vyše 270 000 fanúšikov CUPRA, vrátane ambasádorov značky ako hráči FC Barcelona Alexia Putellas a Marc André ter Stegen alebo herec Daniel Brühl. Dáta online konfigurácií získane z nástroja Hyper Configurator v metaverze CUPRA boli premietnuté do finálnej verzie, ktorá sa teraz posunula z virtuálnej do fyzickej podoby, odhalenej na výstave IAA Mobility v Mníchove.

 

Výsledkom je športový automobil s elektrickým pohonom a karosériou typu shooting brake, ktorý reflektuje vášeň a rebelskú mentalitu značky CUPRA. Jeho karoséria má farbu záhadného odtieňa, pripomínajúceho ortuť, využíva svetlo ako dizajnový materiál a dokumentuje pozornosť venovanú udržateľnosti.

Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA povedal: "Vďaka zápalu a kreativite komunity CUPRA sa nám podarilo premeniť jednu z našich veľkých túžob na reálnu štúdiu. CUPRA DarkRebel predstavuje maximálnu provokáciu vytvorenú našim oddelením dizajnu. Je to rebel, ktorého úlohou je demonštrovať, že elektrický automobil budúcnosti môže byť športový, sexy a emocionálny."
Kľúčovým prvkom dizajnu štúdie CUPRA DarkRebel je osvetlenie, začínajúce sa svietiacim logom. Zvýrazňuje dialóg medzi materiálnou a nemateriálnou oblasťou pričom ukazuje, ako môže svetlo podporiť farby a materiály a transformovať priehľadnosť jednotlivých dielov do pevných, digitálne vyfarbených skulptúr. Radikálne ostrý vzhľad prednej časti karosérie vozidla je zvýraznený ikonickou trojuholníkovou svetelnou grafikou, ktorá oživuje vozidlo. Koncepcia osvetlenia je založená na rozlomení loga CUPRA na tri trojuholníky, slúžiace ako denné svetlá. Rovnaký motív sa opakuje aj pri zadných svetlách.

Zmyselne modelované povrchy v kombinácii s ostrými líniami vytvárajú v dizajne napätie, vyjadrujúc koncentráciu energie a funkčnosti. Všetko zvýrazňuje tajomná "tekutá" farba karosérie tmavo fialového odtieňa. Podľa spôsobu osvetlenia sa charakter farby mení, pričom zvýrazňuje energický postoj vozidla na ceste a dodáva štúdii CUPRA DarkRebel impulz pohybu.

 

Prepojenie vozidla s cestou vytvárajú veľké kolesá s unikátnym dizajnom, ovplyvneným športovymi automobilmi značky, vyjadrujúcim kľúčové atribúty ako výkonnosť a efektivita. Trojuholníkové logo CUPRA parametricky expanduje po celom disku kolesa, od štruktúry po aerodynamické kryty a medené dizajnové akcenty.

Prelomový dizajn štúdie CUPRA DarkRebel umocňujú aj vonkajšie rozmery - dĺžka 4,5 metra, šírka 2,2 metra a výška 1,3 metra - vytvárajúce športové proporcie, ku ktorým prispieva aj pomer zasklenej časti kabíny 1/3 ku 2/3 pontónu karosérie. Proporcie sa ďalej oživia po otvorení dverí kabíny, dosahujúcich v otvorenom stave výšku 2,2 metra.

"CUPRA DarkRebel reprezentuje celú DNA a hodnoty značky. So širokými bokmi, dlhou prednou kapotou a nízkou kabínou posádky je automobilom orientovaným na vodiča," povedal Jorge Diez, riaditeľ dizajnu značky CUPRA. "CUPRA DarkRebel je automobil navrhnutý na vstup do novej dimenzie, kde sú našou motiváciou túžba, emócie a prekonávanie mantinelov."

Bok karosérie modelu DarkRebel charakterizuje prepojenie prednej a zadnej časti kanálmi vymodelovanými v povrchu, ktoré odhaľujú všetky technické prvky ako symbol vzťahu medzi exteriérom a interiérom.

 

 

CUPRA DarkRebel mení zaužívané pravidlá dizajnu aj vo svojom interiéri. Prostredníctvom duality svalov a kostry, telesa a štruktúry bol vytvorený neočakávaný, prelomový kokpit. Využitím parametrického dizajnu a priemyselnej 3D tlače sa dosiahla udržateľnejšia konštrukcia.

Po nastúpení do kabíny sa vodič a spolujazdec ocitnú v radikálne extrémnom prostredí, ohraničenom dynamickými plochami, z ktorých vystupujú surové, ľahké štruktúry. Jednotlivé ovládacie prvky sú vytvorené ako skutočné dizajnové skvosty, ktoré svojimi tvarmi a špičkovou technológiou vyjadrujú presnosť a tým dotvárajú jedinečný interiér. Jednoduchosť a čistotu kabíny štúdie dopĺňa starostlivé remeselné vypracovanie prvkov, dôležitých pre zážitok z jazdy.

Hlavným prvkom kabíny je chrbtica asymetrického tvaru, ktorá pôsobí ľahko a skulpturálne. Je vyrobená s využitím najmodernejšej 3D kovovej tlače a vychádza zo základne predných sedadiel smerom dopredu, zboku obopínajúc vodiča. Chrbtica vytvára perfektnú polohu na umiestnenie najdôležitejších ovládacích prvkov. Vďaka možnosti ich pozdĺžneho nastavenia, zosynchronizovaného s posunom pedálov umožňuje dosiahnuť ergonomicky ideálnu polohu ovládacích prvkov pre športovú jazdu.

Ďalším kľúčovým prvkom interiéru sú škrupinové sedadlá Supersport s nosnou konštrukciou vyrobenou z priehľadného materiálu. Škrupinové sedadlá potiahnuté 3D pleteninou a doplnené medenými dekoračnými prvkami sú namontované nízko nad podlahou a ich bočné časti sú pretiahnuté ďaleko dopredu, vďaka čomu poskytujú bočnú oporu pre celú nohu.

 

 

Jedným z hlavných prvkov kokpitu štúdie CUPRA DarkRebel je volant, ktorý kombinuje geometriu zo sveta automobilového športu s interaktivitou sveta počítačových hier. Jeho ergonómia je perfektne prispôsobená rukám a vodič nadobúda od prvého okamihu pocit dokonalej kontroly celého vozidla.

Od momentu rozjazdu je ďalším prvkom, na ktorý sa sústreďuje pozornosť vodiča, prepínač jazdných režimov. Je umiestnený na centrálnej chrbtici a vyrobený z priehľadného materiálu, ktorý je osvetlený a intuitívne animuje k dotyku.

Štúdia CUPRA DarkRebel je vysokovýkonný športový automobil rovnako z hľadiska jazdnej dynamiky, ako aj z hľadiska technologických výdobytkov. Na strope kabíny je umiestnená termokamera, ktorá monitoruje tepelné pomery v kabíne a na základe týchto dát inteligentná klimatizačná sústava nastavuje teplotu a prúdenie vzduchu, vstupujúceho do kabíny žiabrami pod predným oknom. Žiabre, ktoré sú potiahnuté priedušnou tkaninou, vyvinutou vo svete vysokovýkonného športu, sa vysúvajú podľa množstva privádzaného vzduchu. Ambientné podsvietenie v oblasti, v ktorej vstupuje vzduch do kabíny, svojou farbou signalizuje, či sa interiér vyhrieva alebo chladí.

Komunikácia prostredníctvom osvetlenia pokračuje aj na hornom obvode kabíny, kde textilný poťah so špeciálnou povrchovou úpravou vytvára dokonalú projekčnú plochu pre svetelné efekty, umocňujúce emocionálny zážitok posádky z jazdy. V kabíne sú použité aj udržateľné materiály vyrobené z bambusu, ktorý je na 90 % biologicky odbúrateľný. Svetlo ambientného osvetlenia vyžaruje do kabíny vpredu spod predného okna, ako aj z bokov sedadiel. Farba svetla sa mení od sýto modrej cez trblietavo purpurovú a fialovú. K energizujúcemu efektu prispievajú aj osvetlené prvky na volante.

 

 

CUPRA DarkRebel poskytuje vodičovi špičkový zážitok z jazdy a dizajn používateľského rozhrania. Vďaka digitálnej DNA značky CUPRA štúdia nanovo definuje zážitok z jazdy automobilom prepájajúc fyzický a digitálny svet. Integráciou gamifikovaného zážitku používatelia nielen riadia automobil ale môžu byť zapojení do jeho zdieľania s komunitou fanúšikov CUPRA.

Používateľské rozhranie CUPRA DarkRebel poskytuje vodičovi tri jedinečné zážitky Exponential Square, Exponential Cube a Exponential Infinite:

• Exponential Square: umocňuje zážitok moderným digitálnym kokpitom s futuristickou grafikou a modifikovateľným 3D avatarom ako humanizujúcim prvkom.

• Exponential Cube: vozidlo využíva svoju DNA z automobilového športu a inšpiráciu svetom počítačových hier. Poskytuje elektrizujúci zážitok pri jazde na okruhu zobrazením informácií ako poloha vozidla na okruhu, časy kôl a dynamické parametre.

• Exponential Infinite: výlet do neprebádaného teritória digitálne prepojenej mobility. Kým vozidlo parkuje a nabíja sa, užívateľ môže vstúpiť do Metahype, priestoru CUPRA v metaverze. V rámci neho sú možné interakcie s fanúšikmi CUPRA.

Tieto tri režimy, ktoré sa dajú aktivovať prostredníctvom multifunkčného volantu, adaptujú kompletne celý automobil od exteriéru cez interiér, osvetlenie a zvuk až po exkluzívne funkcie pre jednotlivé zážitky.

Štúdia CUPRA DarkRebel bola predstavená na podujatí pre zástupcov médií Volkswagen Group Night a verejnosť ju bude môcť vidieť v expozícii CUPRA Open Space na výstave IAA Mobility 2023 v Mníchove, Nemecko (4.-10. septembra).