UrbanRebel

DarkRebel

CUPRA DarkRebel

CUPRA DarkRebel

KEĎ O TOM MÔŽEME SNÍVAŤ, MÔŽEME TO AJ DOKÁZAŤ.

Je to jedna z hlavných zásad, ktorými sa v spoločnosti CUPRA riadime. A na IAA 2023 znovu radi ukážeme všetkým automobilovým nadšencom splnený sen. Teraz však nejde ani tak o neobvyklé vozidlo, ktoré predstavujeme: "náš nový, dvojmiestny, plne elektrický shooting brake", ale ide hlavne o veľkú myšlienku, ktorá za ním stojí.

 

PREJAV ČISTEJ POSADNUTOSTI

Niečo môže začať vášňou jednotlivca. Vášeň mnohých sa stáva hybnou silou. Športové vozidlo vytvorené jednotlivcom je len jedným z mnohých, bez ohľadu na to, ako ostré sú jeho línie, ako provokatívne estetické sú jeho proporcie či karoséria shooting brake. Vozidlo navrhnuté kmeňom vyjadruje niečo viac - sú v ňom ukryté zdieľané túžby viac ako 270 000 jednotlivcov. Plne elektrický. CUPRA DARK REBEL. VYTVORENÝ Z POSADNUTOSTI.

Položili sme si otázku: Čo sa stane, keď kmeň CUPRA - zložený z jednotlivých automobilových nadšencov, ktorí milujú závody, rýchlosť, poriadnu akceleráciu, výkon a nevídaný športový design - spoločne navrhne vozidlo? Táto otázka sa stala snom. Realizácia nasledovala prakticky vzápätí.

 

Z METAHYPE. DO ULÍC. 

Netreba pripomínať, že sme byli nadšení, že viac ako 270 000 členov kmeňa CUPRA sa k tejto myšlienke prihlásilo ako spolutvorci. Každá ich virtuálna hyperkonfigurácia sa premietla do návrhu CUPRA DarkRebel. Mimoriadneho, sofistikovaného, plne elektrického dvojmiestneho športového vozidla, ktorý chcú vidieť naživo. Pojem virtuálny je jedna vec. Je ale možné návrh preniesť do reality? Nebo nie je? Otázku, ktorú si nikdy neprestaneme klásť. V Mníchove sa môžete naživo pozrieť, ako na túto otázku odpovieme.

 

Start Video

SEN O VOZIDLE

Kľúčovým prvkom v dizajne štúdie CUPRA DarkRebel je osvetlenie, ktoré začína osvetleným logom. Osvetlenie zdôrazňuje dialóg medzi hmotným a nehmotným svetom a ukazuje, ako môže svetlo podporovať farby a materiály a meniť transparentnosť kryštalicky čistých dielov do solídnych, digitálne vyfarbených skulptúr. Radikálne ostrý vzhľad prednej časti vozidla je zvýraznený ikonickým trojuholníkovým motívom svetelného dizajnu vozidiel CUPRA, ktorý sa vynára z karosérie a vdychuje tak vozidlu život. Koncept osvetlenia je založený na rozkladu loga značky CUPRA na tri trojuholníky, ktoré slúžia ako denné svetlá.

Centrálna "chrbtica" vozidla sa podobá kýlu plachetnice vyrobenému z kryštalicky čistého, transparentného materiálu, ktorá prepája prednú a zadnú časť štúdie CUPRA DarkRebel. Tento koncept zvýrazňuje progresívny dizajn vozidla a inšpiruje jeho športovú príťažlivosť.

"Tekutý" charakter tmavo fialového odtieňa sa vyvíja a mení v závislosti na úhle dopadu okolitého svetla na povrch karosérie. Tento efekt umocňuje pôsobivý postoj a predurčuje charakter štúdie DarkRebel ako športového vozidla, ktorý bol stvorený pre jazdu. Jeho rebelský duch ako keby žil a svojim spôsobom odrážal to, čo ho obklopuje. CUPRA DarkRebel sa dotýka zeme dizajnom kolies inšpirovanými závodnými vozidlami značky.

Kľúčovými atribútmi sú pritom športové výkony a hospodárnosť. Trojuholníkové logo značky CUPRA je parametricky aplikované na celom kolese, od jeho štruktúry cez aerodynamické kryty až po dizajnové diely v medenom odtieni.

"CUPRA DarkRebel je pre ľudí, ktorí radi riadia. Nie pre tých, ktorí sa nechávajú riadiť," hovorí Jorge Diez, riaditeľ dizajnu CUPRA. Žiadne iné vozidlo nevyjadruje presne také posolstvo, aké chceme so značkou CUPRA vyslať do sveta. Je to realizácia našej túžby - dať priestor silným emóciám. Oslobodiť ich - mimo rozum a racionalitu. To je naše spoločná posadnutosť. Ako kmeň CUPRA.

 

VNÚTRI REBEL

Interiéru štúdie vládne jednoduchosť a čistota doplnená starostlivým remeselným spracovaním prvkov, ktoré sú kľúčové pro zážitky z jazdy. Kľúčovým prvkom kabíny je centrálna "chrbtica" asymetrických tvarov, ktorá zaujme ľahkosťou a skulpturálnym vzhľadom. "Chrbtica" vyrobená najmodernejšou technológiou 3D tlače z kovu plní nosnú funkciu, ale zároveň sa vyznačuje maximálnou ľahkosťou. "Chrbtica" sa klenie od päty sedadiel smerom dopredu, kde obklopuje vodiča a ponúka ideálne miesto na uloženie najdôležitejších prvkov na riadenie. Vďaka nastaviteľnosti v pozdĺžnom smere, synchronizované s posunom pedálov, umožňuje ideálnu optimalizáciu ergonómie na športovú jazdu.
 
Ďalším kľúčovým prvkom v interiéri sú superšportové škrupinové sedadlá s opierkami hlavy obšitými 3D opletom a umiestnené na štruktúre z kryštalicky čistého, transparentného materiálu a medených ozdobných prvkov. Škrupinové sedadlá sú uložené nízko a svojimi ľahkými tvarmi presahujú svoje hranice a ponúkajú tak priečnu oporu celým nohám. Z tohoto základu vystupujú smerom k stropu a nadobúdajú prekvapivé tvary. Kontaktnými plochami sa prispôsobujú cestujúcim a obklopujú ich, aby im poskytovali maximálny komfort a pevnú oporu pri športovej jazde.

Jedným z hlavných protagonistov v štúdii CUPRA DarkRebel je volant, ktorý kombinuje tvary zo sveta motoristického športu s interaktívnosťou herného sveta. Vďaka svojej ergonómii dokonale padne do rúk a vodič v ňom od prvého okamžiku jazdy cíti všetku silu a kontrolu nad vozidlom.

Aj tu je stred interiéru akousi centrálnou chrbticou. Navrhnutou s asymetrickými tvarmi, ľahkosťou a skulpturálnou estetikou. Technológiou 3D tlače kovov, vystupuje medzi športovými škrupinovými sedadlami a tiahne sa dopredu, aby vodiča zdanlivo objala. Opierky hlavy zdobia vložky z medi a krištáľovo priehľadného materiálu. Zatiaľ čo volant kombinuje geometriu z pretekárskych vozidiel s interaktivitou herného sveta. Podsvietená krištáľovo priehľadná radiaca páka vysiela nezameniteľnú výzvu k jej použitiu.

 

FUTURISTICKÁ TECHNOLÓGIA DETAILOV

CUPRA DarkRebel je športovým vozidlom zameraným na výkony ako na ceste, tak aj z hľadiska technického pokroku. Termovízna kamera na streche sleduje podmienky v kabíne a inteligentná automatická klimatizácia podľa toho nastavuje teplotu a prúdenie vzduchu. Vzduch je z interiéru odvádzaný ventilačnými otvormi pod čelným sklom. Ventilačné otvory obšité priedušnou elastickou tkaninou vyvinutou vo svete výkonnostného športu sa zasúvajú a vysúvajú v závislosti na množstve privádzaného vzduchu. A v neposlednom rade farba dekoračného osvetlenia v tejto zóne ukazuje, či sa interiér ohrieva alebo ochladzuje.

Komunikácia prostredníctvom osvetlenia pokračuje vďaka použitiu splývavého plátna, ktoré vytvárajú pozdĺž celej hornej časti kabíny dokonalú scénu pre svetelné efekty umocňujúce emócie a zážitky cestujúcich. V interiéri sú zároveň použité trvalo udržateľné materiály vyrobené z 90% biologicky odbúrateľného bambusu. Svetlo prúdi prednou časťou kabíny, pod čelným sklom a vynára sa z bokov sedadiel, ich operadlá sú tiež ohraničené svetlom. Vzniká tak dojem živosti umocnený zmenami farieb od tmavo modrej cez trblietavo reflexnú purpurovú až po fialovú. Efekt sálajúcej energie završujú ďalšie komponenty, napríklad volant.

VSTÚPTE DO SVETA VÝKONU

CUPRA DarkRebel ponúka najmodernejší dizajn pre užívateľské zážitky a užívateľské rozhranie. Prijíma osobitný prístup a digitálnu DNA značky CUPRA a prináša novú definíciu automobilových zážitkov, v ktorých sa plynulo prelínajú fyzické a digitálne svety. Okrem všetkých neobvyklých dizajnových a technologických prvkov interiéru, ktorý je vo vozidle posunutý pomerne ďaleko dozadu, slúži nakoniec len k jedinému účelu: aktivácii veľkého výkonu a prežívaniu vodičskej posadnutosti - túžby po priamom zrýchlení a lásky k rýchlosti. Výkon 450 koní katapultuje plne elektrický CUPRA DarkRebel z 0 na 100 km/h za menej ako 4 sekundy, čo z neho robí najvýkonnejšie výstavné vozidlo, aké sme kedy vyrobili.

 

Model CUPRA DarkRebel, který bol predstavený na Volkswagen Group Night, si môžete naživo pozrieť v CUPRA Open Space na veľtrhu IAA Mobility 2023 v Mníchove (4.-10. septembra).