UrbanRebel

DarkRebel

20.05.2021

Prvý elektrický model CUPRA

  • Diez, šéfdizajnér CUPRA predstavuje charakteristické atribúty nového modelu CUPRA Born

  • Zadná časť s úplne novým dizajnom má horizontálnu grafiku svetiel a difúzor pre zlepšenie dynamiky a efektivity

  • Prvý elektrický model CUPRA definuje emocionálny dizajn, orientovaný na posádku a inšpirovaný mestom Barcelona

Martorell, 18/05/2021. - Odpočítavanie sa začalo. Iba niekoľko dní pred svetovou premiérou modelu CUPRA Born šéfdizajnér značky Jorge Diez, vysvetľuje hlavné charakteristické atribúty a odhaľuje niekoľko úplne nových detailov. Vytvorenie dizajnu prvého elektrického modelu značky CUPRA bolo veľkou výzvou a súčasne veľkým uspokojením. "Návrh dizajnu prvého elektrického modelu CUPRA bolo splneným snom pre celý tím." Takto Jorge Diez vysvetľuje zásadné prístupy k jeho dizajnu:

- Harmonické proporcie. Ako hovorí Jorge Diez, toto je zásadným momentom pre vytvorenie emócií pri elektrickom automobile. A pri CUPRA Born je založený na dvoch pilieroch. Prvým je posunutie kolies ďaleko od seba aby vznikol priestor pre batérie v podlahe karosérie. "To nám umožnilo vytvoriť dizajn orientovaný na posádku s veľmi priestranným interiérom," hovorí Jorge Diez. Súčasne práca s proporciami umožnila dodať vozidlu výrazne športový vzhľad. "Reflektujú to výrazne sklonené predné stĺpiky karosérie v kombinácii s dlhým rázvorom a krátkymi prevismi karosérie, čo dodáva prvému elektrickému modelu CUPRA dynamický charakter," dodáva šéfdizajnér.

Start Video

-Charakter CUPRA. Podľa šéfdizajnéra značky predná časť modelu CUPRA Born perfektne vyjadruje jeho charakter. "Svetlomety automobilu sa zvyknú pripodobovať k očiam, preto sme ich zošikmili trocha viac ako býva zvykom aby sme vytvorili odhodlaný výraz tváre vozidla," vysvetľuje. Charakter a odhodlanosť ďalej akcentuje otvor na vstup vzduchu v nárazníku, ktorý vizuálne pritláča automobil k ceste.

- Nové línie. Jorge Diez predstavuje aj zadnú časť CUPRA Born s úplne novým dizajnom. "Zvýraznili sme šírku automobilu horizontálnou grafikou navzájom prepojených zadných svetiel, ktoré sme skombinovali so zvlášť výrazným difúzorom, zlepšujúcim aerodynamiku a prispievajúcim k zvýšeniu efektivity. Elektrifikácia je spojená s efektivitou a preto náš tím pri dizajne perfektne skombinoval tieto dva atribúty," hovorí šéfdizajnér. "Na boku sme vytvorili hranaté tvary v hornej línii a pretiahli grafiku bočných okien na vytvorenie napätia a dojmu rýchlosti," dodáva.

- Barcelona v DNA. Štvrť Born v Barcelone nielen poskytla meno prvému elektrickému modelu CUPRA, ale aj inšpirovala jeho dizajn. "Dali sme automobilu tú kombináciu svetla a tieňov, ktorá definuje Barcelonu a ktorú možno vidieť aj v celom interiéri na kompletne nových materiáloch a textúrach," vysvetľuje Jorge Diez. Tím dizajnérov CUPRA použil textúry s parametrickou dynamikou a najmodernejšie technológie ako rezanie laserom pre najvyššiu presnosť dielov. V interiéri sú prvky medenej farby, ktorá je typickým znakom novej španielskej značky. "A výsledok? Prostredie dokonale orientované na pôžitok z jazdy," hovorí šéfdizajnér.

- Okamžitá emócia. "Jedným z najdôležitejších poslaní, ktoré máme ako dizajnéri, je našimi vozidlami vyjadrovať emócie," hovorí Jorge Diez. A ani CUPRA Born nie je výnimkou. "Elektrické automobily nemajú byť nudné a CUPRA Born je toho dôkazom. Keď ho ľudia vidia na ceste, túžia s ním jazdiť a to je najväčšia odmena za našu tímovú prácu," rekapituluje šéfdizajnér.

Prvý model značky CUPRA s elektrickým pohonom bude mať svetovú premiéru 25. mája.