UrbanRebel

DarkRebel

04.11.2020

Farby modelu CUPRA Formentor

  • Exkluzívna paleta farieb pre prvý nezávislý model CUPRA

  • Tri roky práce na vývoji perfektného vzorca

  • Šesť ďalších odtieňov pre model CUPRA Formentor, ktorý už sa dá objednať

28 gramov perleťovej modrej, 25,2 gramov čiernej, 9,2 gramov krištáľovej striebornej, 1,5 gramu bielej, 0,6 gramu fialovej k tomu štipka lesku a trochu hliníka - takto, po mnohých pokusoch, znie recept na jednu z farieb CUPRA: modrá petrol. Divízia Color & Trim v spoločnosti CUPRA pracovala na tejto perfektnej zmesi viac ako tri roky. Ich práca sa začala v okamihu, keď začal vývojový tím pracovať na prvých skiciach modelu CUPRA Formentor - v konečnom dôsledku malo byť pri prvom modeli CUPRA všetko perfektne zladené. Úsilie sa vyplatilo: Tri špeciálne farby pre CUPRA Formentor odrážajú jeho ducha a podčiarkujú sofistikovanosť, inováciu a podmanivý dizajn karosérie tohto jedinečného modelu. Za týmito tromi farbami sa skrýva výnimočný príbeh.

DNA kód ako farby

Za účelom vytvorenia palety exkluzívnych farieb pre CUPRA Formentor skúmali dizajnéri tímu Color & Trim najskôr podstatu značky, jej DNA. CUPRA Formentor je prvý model 100% navrhnutý a vyrobený značkou CUPRA. Preto bolo dôležité vystihnúť ducha tohto vozidla: jeho moderný dizajn, jeho športový charakter a jeho jedinečný štýl. "Pre osobnosť značky hrajú farby mimoriadne dôležitú úlohu," vysvetľuje Francesca Sangalli, vedúca divízie koncepcie a stratégie Color & Trim. "Každá farba má svoj vlastný charakter a vyjadruje odlišný postoj. Farby, ktoré sme navrhli pre prvý model CUPRA, odrážajú jeho skutočnú identitu."

Inšpirované prírodou

Pri vytváraní novej farby, ktorá má prezentovať charakteristické hodnoty, môže poskytnúť podnety veľa zdrojov. Pri modeli CUPRA Formentor to bola príroda, ktorá stimulovala tvorivosť dizajnérov svojimi nádhernými textúrami, náladami a tvarmi. "Inšpirovali sme sa prírodou a jej jednotlivými prvkami. Zachytili sme farby minerálov, hornín, našej zeme a dokonca aj prostredia okolo nás," hovorí Francesca Sangalli.

Elegancia matných tónov

Každý farebný odtieň bol vytvorený pomocou zmiešania individuálneho pomeru pigmentov a materiálov, ako je hliník alebo sľuda. Výsledkom sú atraktívne laky karosérie s viac alebo menej výraznými metalickými, perleťovými alebo matnými efektmi. Farby špeciálne vyvinuté pre CUPRA Formentor sú matná modrá Petrol, matná šedá Magnetic a sivá Graphene. Pre dizajnérov bolo náročné nájsť optimálnu zmes, pretože pridaním jedného miligramu bielych pigmentov alebo zredukovaním množstva sľudy vzniknú veľmi odlišné farebné odtiene.

"Kým sa nám podarilo vytvoriť matnú sivú Magnetic, vyrobili sme toľko odtieňov rovnakého farebného tónu, že aj pre nás bolo náročné, ich všetky rozlíšiť. Naším cieľom bolo vytvoriť farbu, ktorá bude vyzerať ako skala. Nakoniec sme to dosiahli vmiešaním veľkých metalických častíc, ktoré povrchu vozidla dodávajú drsný vzhľad kameňa. Prírodu sme premenili na farbu," hrdo dodáva Francesca Sangalli.

Podstata vozidla crossover

Okrem vývoja nových farebných odtieňov by sa mala zachytiť aj osobnosť úplne nového modelu, hovorí Jordi Font, vedúci vývoja divízie Color & Trim: "Dôležité je aj to, aby sme sa zaoberali vplyvom, ktorý bude mať farba neskôr. CUPRA Formentor disponuje mnohými veľkými plochami a vzrušujúcimi líniami. V závislosti od dopadu svetla na lak vnímate farby odlišne. Tieto farby sú skutočne živé."

Exteriér a interiér modelu CUPRA Formentor sú harmonicky zladené a zvýraznené prvkami a detailmi v medenom odtieni Copper značky CUPRA. Paleta farieb modelu CUPRA Formentor zahŕňa okrem vyššie spomenutých odtieňov matná sivá Magnetic, matná modrá Petrol a sivá Graphene ďalších šesť: červená Desire, zelená Camouflage, šedá Gray, Night Black, strieborná Foil a biela Candy.

Francesca Sangalli hovorí o troch špeciálnych farbách pre model CUPRA Formentor

 

Matná modrá Petrol: "Toto je osobná farba CUPRA. Prezentuje športovú a súčasne sofistikovanú DNA značky. Matná povrchová úprava dodáva farbe intenzívny, technický charakter."

 

Matná sivá Magnetic: "Touto farbou sme chceli dosiahnuť to, aby povrch vozidla vyzeral ako skala. Preto obsahuje metalické častice, ktoré jej dodávajú robustný vzhľad. Táto farba prezentuje najlepšiu stránku prírody."

 

Sivá Graphene: "Jednoducho povedané, táto farba predstavuje jednu vrstvu atómov uhlíka. Chceli sme vytvoriť odtieň, ktorý je veľmi vyvážený a zároveň veľmi odvážny."