Leon e-Racer

Leon Competición

TCR

Koncept

CUPRA Formentor

  • Prvé vozidlo vyvinuté výhradne pre značku CUPRA

  • CUPRA Formentor prichádza s vysokovýkonným plug-in hybridným pohonom

  • Predstavený na autosalóne v Ženeve (7.-17. marca 2019)

Krátko po prvých narodeninách a presne na autosalóne v Ženeve predstavila CUPRA svoj prvý koncept - CUPRA Formentor. S touto štúdiou otvára značka dvere budúcnosti: CUPRA Formentor kombinuje všetky prednosti športového vozidla s komfortom všestranného SUV. Dokonale zapadá do obdobia, kedy segment CUV (Crossover Utility Vehicle) zažíva značný nárast a zároveň určuje smer, ktorým CUPRA v budúcnosti pôjde. Mladá značka sa od prvého dňa prezentuje ambiciózne, expresívne a inšpirujúco - všetky tieto atribúty sa odrážajú v novom koncepte.

"Formentor je symbiózou najmodernejších technológií, progresívneho a úchvatného exteriéru, pohodlného interiéru a vysokoúčinného pohonu, ktorý ponúka vysoký výkon bez výčitiek ohľadne spotreby paliva a emisií", povedal Wayne Griffiths, generálny riaditeľ spoločnosti CUPRA.

CUPRA ide na plný plyn
Len rok po vytvorení nezávislej značky je CUPRA u zákazníkov vyslovene obľúbená, pretože od svojho uvedenia na trh potvrdila svoj potenciál - v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tržby v roku 2018 zvýšili o 40%. Celkovo sa predalo 14 400 vozidiel. Cieľom je zdvojnásobiť predaj v nasledujúcich troch až piatich rokoch. Po úspešnom uvedení prvého modelu, CUPRA Ateca* (kombinovaná spotreba paliva: 7,4 l/100 km, kombinované emisie CO2: 168 g/km, trieda účinnosti CO2: D), na trh a po odhalení modelu CUPRA Formentor sa tento cieľ ešte o kúsok priblížil.

Wayne Griffiths, generálny riaditeľ spoločnosti CUPRA, zdôraznil, že "súčasný úspech spoločnosti CUPRA jasne odráža popularitu značky na trhu". Griffiths pokračuje: "Vývoj značky CUPRA prekonal počas prvého roka všetky naše očakávania. Túto výnimočnú značku budeme ďalej rozvíjať, pretože presvedčila aj tých najnáročnejších automobilových nadšencov. CUPRA teraz pôjde na plný plyn."

Model, ktorý nekompromisne upúta pozornosť

CUPRA Formentor je vozidlo s charizmou a charakterom, ktorého dizajn nadväzuje na všestranné vlastnosti. Nízke ťažisko zvýrazňuje športový charakter modelu CUPRA Formentor. Pohľady pozorovateľov automaticky skĺznu k výrazným prvkom zadných partií. Proporcie atraktívnej zadnej časti zvýrazňujú pri pohľade na siluetu vozidla dĺžku kapoty a pôsobivo prezentujú dynamické línie vozidla.
"CUPRA Formentor zaujme krásou svojich proporcií, expresivitou svojich línií, exkluzívnymi povrchmi a jeho vznešenou koncepciou farieb. CUPRA Formentor je pre mňa stelesnením skutočnej vášne", vysvetľuje šéf dizajnér Alejandro Mesonero-Romanos.

Dvojfarebná karoséria pripomína mohutné terénne vozidlo, ale vďaka jeho výnimočnému dizajnu pôsobí jeho silueta elegantne a jemne. Namiesto drsného, tvrdého vzhľadu konvenčného SUV ponúka CUPRA Formentor plynulé línie. Ušľachtilý charakter sa prejavuje v mimoriadnej koncepcii svetiel, ktorá zdôrazňuje jedinečný vzhľad zadnej časti vozidla. Dizajn dotvára exkluzívne modré matné lakovanie karosérie Petrolblau, ktoré prezentuje štúdia.

Aj interiér je jednoducho "wow"
Exkluzívny interiér CUPRA Formentor nezaostáva v ničom za výrazným exteriérom: zaujme vás svojím moderným a športovým charakterom, ktorý jedinečným spôsobom prezentuje životný štýl značky CUPRA. Už pri otvorení dverí sa prejaví výnimočný charakter vozidla: LED uvítacie svetlo, volant CUPRA a športové sedadlá čalúnené kožou okamžite sprostredkujú pocit pohodlia a bezpečia.

Pri pohľade do interiéru sa zdá, že sa palubná doska vznáša. Toto horizontálne spojenie medzi dverami vodiča a spolujazdca podčiarkuje expresivitu vozidla. Vysoká kvalita exkluzívneho dizajnu v interiéri je zrejmá na prvý pohľad - napríklad kombináciou tmavých chrómových a čiernymi lesklými akcentmi. Pohodlné športové sedadlá s operadlami v karbónovom prevedení dodávajú interiéru ľahkosť, ktorá hravým spôsobom nadväzuje na vysokovýkonný charakter vozidla a šikovne ho zvýrazňuje. Sedadlá s nižšou polohou sedenia zároveň poskytujú príjemný, ergonomicky optimalizovaný komfort jazdy.

Priamo pred vodičom sa nachádza digitálny prístrojový panel, ktorý prehľadne zobrazuje všetky informácie a vodič si ho môže individuálne nakonfigurovať. Nahrádza staré známe analógové prístroje. Zdanlivo vznášajúci sa 10-palcový zábavný systém ponúka kompletnú výbavu a cestujúcim otvára prístup k najmodernejším možnostiam pripojenia na internet, ako je služba rozpoznania skladieb Shazam alebo hlasový asistent Alexa od spoločnosti Amazon.

Dizajn budúcnosti
S progresívnym dizajnom CUPRA Formentor začala značka CUPRA novú kapitolu v histórii spoločnosti. Štúdia spája jeden z najmodernejších pohonov s výkonom, pre ktorý je už CUPRA známa. Pri vývoji výkonného plug-in hybridného motora sa kládol dôraz aj na udržateľnosť. CUPRA Formentor viac než spĺňa najnovšie požiadavky výkonu a účinnosti, čím značku dláždi cestu do novej éry pohonu.

CUPRA Formentor prekonáva požiadavky moderného hybridného pohonu vďaka kombinácii vysokovýkonného plug-in hybridného benzínového motora a elektromotora s vysokým krútiacim momentom. Pôsobivý výkon 180 kW (245 k) prenáša vozidlo ľahko na cestu prostredníctvom dvojspojkovej prevodovky (DSG). Vďaka inteligentným adaptívnym tlmičom DCC, uzávierke diferenciálu a progresívnemu riadeniu je vozidlo stále suverénne a ovládateľné bez ohľadu na jazdné podmienky a štýl jazdy.

Zhrnutie: CUPRA Formentor bol vyvinutý tak, aby spĺňal najvyššie požiadavky  dynamiky, udržateľnosti a efektívnosti. Kombinácia elektrického a spaľovacieho motora umožňuje zníženie spotreby paliva a emisií CO2 bez obmedzenia výkonu. Vďaka veľkoryso dimenzovanej batérii má CUPRA Formentor v elektrickom režime dojazd až 50 kilometrov v novom jazdnom cykle WLTP (čo zodpovedá 70 kilometrom v jazdnom cykle NEDC).

CUPRA Formentor oslávil svoju svetovú premiéru na tohtoročnom autosalóne v Ženeve (7.-17. Marca). Po prvýkrát mala široká verejnosť možnosť zažiť víziu budúcnosti značky CUPRA naživo a nechať sa nadchnúť týmto konceptom.